Trzebiatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

Trzebiatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

2 czerwca, 2019 0 przez Doradca Filmowy

To jedno z ciekawszych miast w rejonie Kołobrzegu, które swym pięknem może oczarować każdego. Trzebiatów to godny polecenia cel wyprawy, a czekające tu atrakcje mogą oczarować każdego z nas. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Trzebiatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

 

Trzebiatów to piękne miasto, które do dziś urzeka swą starówką. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny, dzięki czemu na terenie miasta panuje wspaniała atmosfera. Warto tu zwrócić uwagę na rynek, przy którym wznosi się wiele ciekawych kamienic. Nie brak wśród nich domów, których elewacje zachwycają pięknymi dekoracjami i architektonicznymi detalami o ogromnej wartości artystycznej. Ważną ozdoba miejskiego rynku jest też ratusz, wzniesiony w początkach XVIII stulecia w stylu barokowym. Pozostałości dawnych murów obronnych to kolejna ciekawostka, z jaką mogą się spotkać turyści w trakcie spacerów po Trzebiatowie.

Główną atrakcją jest tu Baszta Prochowa, nazywana Kaszaną. Zalicza się ona do najcenniejszych zabytków miasta, a wizyta przy niej jest jednym z obowiązkowych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Trzebiatowie. Uwagę miłośników historii i architektury przyciąga też klasycystyczny pałac, dumnie wznoszący się nad Młynówką. A co z miłośnikami sztuki sakralnej? Dla nich Trzebiatów to przede wszystkim takie atrakcje, jak Sanktuarium Macierzyństwa NMP.

W trakcie jego zwiedzania można się nacieszyć widokiem pięknego kościoła farnego, pochodzącego z XIV stulecia. Czeka tu jeden z najstarszych dzwonów kościelnych w Polsce oraz tak cenne dzieła sztuki, jak pozostałości średniowiecznych polichromii. Neogotycki ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wspaniałe witraże z XIX wieku – oto kolejne dzieła, dzięki którym wizyta w tym sanktuarium na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Trzebiatów, każdemu z nas dostarczą wiele radości. W tym miejscu nudzić się nie można, a dzięki pięknym zabytkom poznawanie historii tej części Wybrzeża stanie się dla każdego z nas pożytecznym i przyjemnym zarazem sposobem spędzania wolnego czasu.

Artykuł powstał dzięki portalowi Lombard Trzebiatów