Problemy skórne – kiedy zgłosić się do dermatologa?

Problemy skórne – kiedy zgłosić się do dermatologa?

11 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Choroby skórne to zjawisko powszechne z którym boryka się wiele osób. Trądzik, krostki na ciele czy przebarwienia, to tylko jedne z wielu przypadłości, które powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza dermatologa. Schorzenia mogą obejmować zmiany w obrębie twarzy, ciała, a także skóry głowy. Problemy mogą być mniej lub bardziej uporczywe – należy jednak pamiętać, że niepodjęcie leczenia może doprowadzić do przemiany drobnych zmian skórnych w poważniejsze choroby dermatologiczne.

Najczęściej występujące problemy skórne

Zmiany skórne mogą obejmować tylko określoną część ciała np. twarz, ramiona lub pokrywać całą jego powierzchnię. Częstym problemem, z którym spotykają się najczęściej młodzi ludzie, są zmiany trądzikowe – niestety wymagają one często kompleksowego i długotrwałego leczenia. Jeżeli wypryski nie są pojedyncze – warto sięgnąć po poradę lekarza dermatologa, zanim problem rozprzestrzeni się jeszcze bardziej.

Nadmierne rogowacenie się naskórka to charakterystyczna zmiana występująca u osób z łuszczycą – choroba ta może być uwarunkowana genetycznie.

Uciążliwy świąd, wykwity skórne, czerwone plamy i grudki – to nieprzyjemne podrażnienie, które nazywane jest atopowym zapaleniem skóry. Stopień nasilenia zależny jest od obecnie trwającej fazy choroby. Problem pojawia się najczęściej u noworodków i małych dzieci, jednak do końca życia występują skłonności do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.

Problemem z którym zmagają się zazwyczaj osoby chore na cukrzycę, ludzie starsi oraz organizmy z osłabioną odpornością, jest grzybica paznokci. Zmiana chorobowa doprowadza do zgrubienia, przebarwienia i destrukcji płytki paznokcia – jest możliwa do wyleczenia, głównie dzięki stosowaniu preparatów zawierających substancje grzybobójcze.

Kiedy należy udać się na wizytę do dermatologa?

Większość pacjentów z chorobami skóry nie akceptuje w pełni swojej choroby i ma wobec niej negatywny stosunek. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż nawet najdrobniejsze zmiany mogą być oznaką poważnej choroby lub wiązać się z reakcją alergiczną.

W niektórych sytuacjach, kiedy mamy pewność, że na skórze pojawił się np. trądzik młodzieńczy – możemy spróbować podjąć się samodzielnego leczenia, które powinno opierać się na prawidłowej pielęgnacji skóry, za pomocą odpowiednio dobranych, łagodnych kosmetyków.

Przy chorobach skóry należy zrezygnować ze stosowania preparatów, które w swoim składzie zawierają alkohol, sztuczne barwniki i substancje, które mogą działać w sposób drażniący. Oczyszczanie i pielęgnacje skóry, można wykonywać bezpiecznymi kosmetykami, które znajdziemy między innymi w aptece.

W momencie, kiedy nowa pielęgnacja nie przynosi pożądanych rezultatów lub gdy zmiany skórne są poważniejsze od pojedynczych wyprysków – koniecznie należy zasięgnąć po poradę do specjalisty. Lekarz dermatolog, skupi się nie tylko na zmianach powierzchownych, ale również na gospodarce hormonalnej (w tym między innymi na chorobach tarczycy), schorzeniach układu pokarmowego, a także chorobach płciowych. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, na przykład w Centrum Dermatologiczno-Alergologicznym „Derm-Al”. Nie zwlekaj z wizytą – problem może znajdować się w głębi Twojego organizmu.

Więcej informacji znajdziecie na Derm-Al