Po czym najlepiej poznać dobrego stomatologa?

Po czym najlepiej poznać dobrego stomatologa?

11 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to warunek nie tylko pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również zdrowia całego organizmu. Wiadomo przecież, że stany zapalne zębów mogą być przyczyną chorób w obrębie całego ciała. Jednocześnie wizyty u dentysty, u większości z nas wiążą się ze strachem, obawami, nerwówką a nierzadko nawet z traumą. Dlatego ważne jest, żeby oddać się w ręce prawdziwego profesjonalisty.

Co jest najważniejsze w pracy stomatologa?

Jak każdy specjalista w swojej dziedzinie, tak też lekarz dentysta musi mieć ukończoną odpowiednią uczelnię. Jednak w tym przypadku to nie wszystko. Medycyna jako nauka, ciągle się rozwija. Postęp nie omija też jej działu, jakim jest stomatologia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że postęp w stomatologii odbywa się nieco szybciej. Dotycz to nowych technik leczenia i odtwarzania zębów, jak też coraz to nowocześniejszych i trwalszych materiałów.

Tak więc stomatolog powinien się ciągle uczyć, odbywając stosowne kursy i szkolenia, jak też obserwując wszelkie nowinki branżowe i wdrażając je do swojej działalności zawodowej. Niejednokrotnie na ścianach gabinetu można obejrzeć mnogość dyplomów i certyfikatów branżowych. Można się z nimi zapoznać, a jednocześnie dowiedzieć się o innych osiągnięciach, jak na przykład wszelkiego rodzaju publikacje w prasie tematycznej.

Empatia w kontakcie z pacjentem

Jest to niezmiernie ważne, albowiem pacjenci stomatologiczni są na ogół spanikowani wizytami u dentysty, a jednocześnie wrażliwi na punkcie własnego zdrowia. Stomatologowi z dużym doświadczeniem problemy jednostkowego pacjenta mogą się wydawać banalne i nie aż tak dramatyczne, jak to przedstawia pacjent. Jednak dobry, profesjonalny dentysta nigdy nie da poznać po sobie, że tak myśli. Ideałem byłoby, żeby w ogóle taka myśl mu nie przyszła do głowy.

Stomatolog z prawdziwego zdarzenia to specjalista z ogromną dozą empatii i zrozumienia, gdzie nawet najmniejszy problem swojego pacjenta będzie się starał pilnie i profesjonalnie rozwiązać. Empatia niezwykle istotna jest w kontaktach z dziecięcymi pacjentami, którzy na ogół bywają bardzo kłopotliwi dla lekarza stomatologa. Tylko odpowiednie podejście stomatologa sprawi, że mały pacjent nie dozna traumy i będzie chętnie przychodził do gabinetu.

Dobra komunikacja z pacjentem

Profesjonalny stomatolog zdaje sobie sprawę, że największą panikę u pacjenta powoduje niepewność i niewiedza. Dlatego na bieżąco stara się on informować go o wszystkim, co aktualnie robi i co zamierza robić w przyszłości. Powinien też poinformować pacjenta o wystąpieniu ewentualnego ryzyka, jednak w taki sposób, by pacjent również wiedział, co lekarz zrobi, gdy coś pójdzie nie tak, jak trzeba.

Dobry lekarz powinien dostosować nomenklaturę do wiedzy pacjenta. Nie każdy przecież ma wykształcenie i wiedzę medyczną. Powinien w miarę możliwości, unikać specjalistycznych zwrotów i za każdym razem upewnić się, czy pacjent wszystko dobrze rozumie. To samo tyczy się kontaktów z dziećmi. W miarę możliwości powinny one wiedzieć, co się z nimi dzieje i czego mają się spodziewać.

Dokładność w swoim fachu

Dokładność w pracy stomatologa bierze się z wiedzy, doświadczenia i osobistego zaangażowania w swoją pracę. Staranność, z jaką stomatolog przeprowadza zabieg, przekłada się bezpośrednio na jego skuteczność. Jeżeli leczenie jest skuteczne, to nigdy nie trzeba powtarzać terapii, ani też uskuteczniać poprawek. Jest to korzystne dla pacjenta. Oznacza to, że czas pacjenta jest szanowany. Dodatkowo pacjent ma wtedy większy komfort.

Stomatolog nigdy nie powinien działać w pospiechu, albowiem zazwyczaj oznacza to niedokładność. Dobry lekarz zdobywa swoją renomę dzięki zadowoleniu wdzięcznych pacjentów. Tak więc, wybierając stomatologa dla siebie, warto zasięgnąć informacji o nim. Można to zrobić, pytając znajomych, lub odwiedzić fora internetowe, gdzie zamieszczone są bezstronne opinie o danym lekarzu.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski.pl