Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — na który się zdecydować?

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — na który się zdecydować?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Nie każdy posiada wystarczającą ilość gotówki, która pozwalałaby na realizację swoich marzeń i planów. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju instytucje finansowe, w tym banki. Bardzo wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy lepszy będzie kredyt hipoteczny, czy może gotówkowy. Warto więc dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych rodzajów kredytu.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Popularność kredytów hipotecznych stale rośnie. Nie ma się temu, co dziwić, bo przeznacza się je w większości przypadków na zakup własnego domu lub mieszkania. Aby bank jednak udzielił takiego zobowiązania, konieczne jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Na tym oczywiście nie koniec. Wskazane jest również posiadanie wkładu własnego. Należy pamiętać także o tym, że zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość.

Jeżeli więc przestaniemy spłacać kredyt hipoteczny, bank może nieruchomość zająć. Wiąże się to niestety z pewnym ryzykiem, dlatego niewiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Jeżeli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, warto byłoby przeanalizować oferty kilku banków oraz porozmawiać z doradcami kredytowymi. Wówczas zyskujemy możliwość wynegocjowania dla siebie najkorzystniejszych warunków.

Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Bardzo popularnym rodzajem kredytu jest ten gotówkowy. Nie należy zapominać o tym, że tego rodzaju kredyt pomaga na szybkie uzyskanie pomocy finansowej. Jest to więc rozwiązanie wprost stworzone dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im wyższa kwota kredytu, tym trudniej będzie nam go uzyskać.

Doskonale byłoby więc budować pozytywną historię kredytową, zaciągając nawet niewielkie zobowiązania. Uzyskanie kredytu gotówkowego jest jednak o wiele prostsze niż uzyskanie kredytu hipotecznego. W większości przypadków możemy zdecydować o tym, czy bardziej odpowiada nam rata równa, czy może rata rosnąca bądź malejąca.

Zdecydowana większość ludzi decyduje się jednak na ratę równą. Trzeba także pamiętać o tym, aby terminowo spłacić zobowiązanie. W przeciwnym bowiem razie możemy narazić się na koszty związane z odsetkami. Należy także mieć na uwadze to, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty.

Kiedy lepszy będzie kredyt gotówkowy, a kiedy hipoteczny?

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie do tego, czy lepszy będzie kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, zwróćmy uwagę na cel, na którego realizację potrzebujemy pieniędzy. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości, na pewno lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Wyjątkiem może być oczywiście sytuacja, w której dysponujemy sporym wkładem własnym. Ponadto, kredyt hipoteczny będzie dość dobrym rozwiązaniem, jeżeli decydujemy się na organizację dużego remontu.

Nie sposób nie zauważyć, że w niektórych przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy. Warto zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie wówczas, gdy utraciliśmy płynność finansową jedynie na jakiś czas. Kredyt gotówkowy stanowi idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy zakupić jakieś sprzęty czy meble, które umożliwią nam lepsze funkcjonowanie.

Artykuł napisany we współpracy z intuum.pl/