Jakie jabłka na szarlotkę wybrać?

Jakie jabłka na szarlotkę wybrać?

22 czerwca, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Szarlotka od lat gości w polskich domach. Nic dziwnego, lekko kruche ciasto, kruszonka i owoce to połączenie doskonałe. Jednak nie wszystkie owoce nadają się do tego ciasta. Jakie jabłka na szarlotkę wybrać?

Odmiany jabłek w Polsce – czym się różnią?

Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce istnieje wiele odmian jabłek. Różnią się od siebie smakiem, kolorem skórki, a także wielkością. Niektóre z nich smakują nam najlepiej – są słodkie i soczyste. Inne bardziej kwaśne i twarde. Popularne są także papierówki, które z kolei mają szerokie zastosowanie w przetworach. Każdy pewnie słyszał też o antonówce, która ma żółtą skórkę i delikatny miąższ. Popularne są też te czerwone z delikatnymi prześwitami zielonej skórki, czyli szampiony. W Polsce zanotowano aż 60 odmian jabłoni domowej, dlatego trudno czasem zdecydować się na konkretne owoce. Dzieli się je na zimowe, wczesne i jesienne. Te ostatnie są najszerzej dostępne w naszym kraju.

Nie każda odmiana jabłek będzie dobra to szarlotek oraz innych deserów. Sam owoc powinien być też bez jakichkolwiek uszkodzeń. Zawsze sprawdzaj skórkę i zabarwienie. Jeśli jabłko ma na niej brązowe plamy, może być to niebezpieczne dla zdrowia. Potrzebujesz pieniędzy na dowolny cel? Może chcesz wyposażyć swoją kuchnię w wyposażenie do wypieków? Szybki kredyt Ci pomoże.

Które jabłka do szarlotki?

Jabłka do szarlotki możemy podzielić na słodkie i soczyste albo lekko kwaśne. W pierwszym przypadku doskonałym wyborem będą wcześnie zebrane papierówki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mają one dość krótki czas do spożycia. Drugą odmianą jest reneta, szara i złota. Mają bardzo dobry aromat oraz strukturę. Do szarlotki sprawdzi się też antonówka, którą od lat stosuje się do polskich wypieków. Brakuje Ci sprzętu w kuchni? Szybki kredyt to opcja dla każdego, która pozwoli Ci zasilić domowy budżet.

Kwaśną odmianą jabłek jest także gloster, która wywodzi się z Niemiec. Owoce są dość twarde i mają lekko słodki posmak, który sprawdzi się w szarlotce. Co ciekawe, to dobra odmiana także do pieczenia mięsa, np. kaczki.

Wśród słodkich jabłek poleca się wspomniane wcześniej szampiony (champion). Wyróżniają się soczystym miąższem. Jeśli chcesz uzyskać lekko korzenny smak szarlotki, zdecyduj się na odmianę ligol.

Od niedawna w Polsce można także kupić odmianę ariwa, która jest dość smaczna i słodko-kwaśna.