Jak wygląda szkolenie na uprawnienia do prowadzenia motorówki?

Jak wygląda szkolenie na uprawnienia do prowadzenia motorówki?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na wzięcie udziału w szkoleniu motorowodnym. Daje ono bowiem formalne uprawnienia do prowadzenia motorówek o maksymalnej długości 7,5 m oraz mocy silnika do 10 KW, co niezmiernie przydaje się zwłaszcza w okresie wakacyjnym (urlopowym). Podstawowe warunki dopuszczenia do kursu to ukończony 14 rok życia, a także uiszczenie stosownej opłaty za egzamin.

Kluczowe korzyści 

Posiadając patent sternika motorowodnego, można bez problemu wynająć łódź silnikową nie tylko w Polsce (np. na Mazurach, w miejscowościach nadmorskich), ale też w niemal każdym kraju europejskim (Chorwacji, Hiszpanii, Grecji, Włoszech itp.). Stwarza to szansę na wyjątkowo aktywny wypoczynek podczas letniego urlopu w gronie znajomych, ewentualnie członków najbliższej rodziny. Co więcej, omawiane uprawnienia mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do celów stricte komercyjnych. Chodzi tutaj w szczególności o otwarcie firmy czarterowej albo specjalizującej się w przewożeniu turystów po śródlądowych i morskich szlakach (gwarancja wysokich zysków finansowych). Oczywiście ukończenie kursu pozwala też automatycznie starać się o zdobycie tytułu profesjonalnego instruktora. Jak zatem widzimy, korzyści z posiadania patentu jest co najmniej kilka. 

Część teoretyczna oraz praktyczna

Standardowe szkolenie motorowodne rozpoczyna się zawsze od części typowo teoretycznej, mającej na celu przyswojenie podstawowej wiedzy na temat sterowania silnikowymi jednostkami wodnymi. Uczestnicy przeważnie na tydzień przed planowanym kursem otrzymują fachowe materiały w formie pisemnych skryptów, nagrań wideo z wykładami czy prezentacji multimedialnych. W ten sposób mogą na spokojnie przygotować się zarówno do samych zajęć, jak i testów weryfikacyjnych. Zagadnienia teoretyczne obejmują wykaz przepisów, znaków żeglugowych i sygnałów dźwiękowych, ogólną budowę jachtów, zasady funkcjonowania instalacji pokładowych, a także podstawy ratownictwa i meteorologii. Z kolei część praktyczna odbywa się w warunkach niepogody i polega przede wszystkim na ćwiczeniu manewrów, czynności bosmańskich, cumowania w marinie i sprawnego kierowania na postoju. 

Egzamin i końcowe uwagi

Szkolenie kończy się państwowym egzaminem składającym się z testu wiedzy i zajęć praktycznych. Test obejmuje siedemdziesiąt pięć pytań jednokrotnego wyboru – aby zdać go poprawnie, trzeba odpowiedzieć na co najmniej 65. Z kolei sprawdzanie praktycznych umiejętności przeprowadzane jest zazwyczaj na akwenie z pomostem. Ocenie podlega tutaj głównie manewrowanie, wydawanie poleceń załodze, reperowanie żagli i obsługa takielunku. Za sterowanie łodzią motorową albo niewielkim jachtem bez uprawnień grozi otrzymanie mandatu w wysokości od 50 do maksymalnie 500 zł. W przypadku nietrzeźwości policja ma prawo do zatrzymania kierującego w areszcie i zabrania dokumentów. Dodajmy, że koszt przystąpienia do szkolenia wynosi około 550 złotych za osobę, natomiast koszt egzaminu to 250 złotych (dodatkowo należy doliczyć 50 zł za wydanie patentu).

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl