Jak wybrać porządny nagrobek? Sprawdź nasze porady!

Jak wybrać porządny nagrobek? Sprawdź nasze porady!

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Śmierć bliskiej nam osoby nigdy nie jest łatwa. Kiedy jednak do niej dojdzie, zależy nam na tym, aby bliskiego godnie pożegnać. Organizujemy więc ceremonię pogrzebową, dbając o jak najstaranniejszy wybór zakładu pogrzebowego. Powinniśmy pamiętać także o wyborze zakładu kamieniarskiego, dzięki któremu możliwe będzie zamówienie odpowiedniego nagrobka. Czym jednak kierować się przy jego wyborze?

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Przy wyborze nagrobka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiedni rozmiar oraz kształt. Wskazane jest więc przejrzenie kilku lub nawet kilkunastu różnych ofert. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć odpowiedni nagrobek.

Jeżeli pochowana ma być jedna osoba, wskazany będzie pojedynczy nagrobek. Jeżeli jednak w grobie ma spoczywać małżeństwo, należy zwrócić uwagę na większe, podwójne nagrobki. Co do zasady, pojedyncze nagrobki mają długość 2,5 metra, a szerokość 1,2 metra. Jeżeli jednak kupujemy nagrobek podwójny, spodziewać można się szerokości 1,8 metra, a długość pozostaje bez zmian.

Oczywiście nagrobki dla małych dzieci będą miały inne wymiary. Jeżeli chodzi zaś o kształt nagrobka, warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami przy jego wyborze. Oczywiście możemy również kierować się preferencjami osoby zmarłej, jeżeli miała ona jakieś konkretne życzenia przed swoją śmiercią.

Czy naturalny kamień to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj nagrobku będzie najlepszy. Warto zaznaczyć, że mnóstwo osób decyduje się na zakup granitowego nagrobka. Jest to materiał naturalny, cechujący się atrakcyjnym wizualnie wyglądem oraz dużą funkcjonalnością. W czym przejawia się owa funkcjonalność?

Otóż granitowe nagrobki posiadają bardzo dużą odporność na różnego rodzaju zabrudzenia, a także na uszkodzenia mechaniczne. Przez bardzo długi okres mają więc szansę prezentować się nienagannie.

Granitowy nagrobek nie będzie niszczał pod wpływem niskich temperatur czy zbyt dużej ilości słońca. Trzeba również przyznać, że dzięki granitowi nie trzeba będzie obawiać się działania śniegu czy gradu. Alternatywę dla granitu stanowi marmur, ale trzeba pamiętać, że jest on o wiele droższy.

Jak będą wyglądały napisy?

Wybierając nagrobek, nie wolno zapominać o doborze odpowiednich napisów. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co ma zostać na nagrobku wyryte.

Oczywiście w większości przypadków konieczne będzie wyrycie imienia, nazwiska oraz dat urodzenia, oraz śmierci. Zazwyczaj większość osób decyduje się również na umieszczenie jakiegoś cytatu na płycie nagrobnej. Może to być na przykład cytat z Biblii. Niektórzy zamieszczają na nagrobkach także podziękowania dla osoby zmarłej.

Ważne jest to, aby litery na nagrobku były wyraziste. Bez tego niemożliwe będzie bowiem odczytanie ich. Na czarnych nagrobkach doskonale mogą sprawdzić się litery w kolorze srebra czy złota. Im jaśniejszy jest kamień, z którego wykonano nagrobek, tym jednak wyrazistsze muszą być litery.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pogrzebyeden.pl