Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!

Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!

11 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Zęby to bardzo ważny element organizmu, Dzięki nim możliwe jest rozdrabnianie pokarmu, gryzienie czy łatwiejsze przełykanie go. Pełnią one również funkcje estetyczne. Ładne, czyste, białe i świeże uzębienie dodaje uroku i schludności. Dlatego tak bardzo ważna jest pielęgnacja jamy ustnej, jak również stosowanie wielu działań wspomagających ich zdrowy wzrost. Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!

Medyczne metody pielęgnacyjne jamy ustnej

Najważniejszym działaniem podczas pielęgnacji zębów jest stała kontrola stomatologiczna. To dzięki regularnym wizytom u dentysty można dokładnie ocenić stan zdrowia zębów. Zabiegi profilaktyczne oraz leczenie zachowawcze daje możliwość utrzymania jamy ustanej w dobrej kondycji. Do najczęściej zalecanych terapii stomatologicznych zalicza się przede wszystkim: higienizację, skaling i piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego, wybielanie zębów i wiele innych. Czynności te zapewniają utrzymanie się widocznych efektów nawet przez kilka miesięcy. Jednakże, działania te warto również wspomagać innymi technikami.

Czy istnieją sposoby na domową pielęgnację jamy ustnej? Jak można zadbać o swoje zęby domowymi sposobami?

Domowe sposoby na ładne zęby

Głównym działaniem, które powinno być wykonywane przez każdego, niezależnie od wieku czy płci, jest codzienna pielęgnacja i higiena. Powinna być ona wdrażana i traktowana jako rytuał już od najmłodszych lat. Regularne mycie zębów zapewni świeży oddech, ładny wygląd oraz dobrą kondycję struktury kostnej. Wśród najbardziej popularnych i zalecanych sposobów na pielęgnację jamy ustnej można wyróżnić:

SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW

Choć wielu osobom czynność ta wdaje się prosta i oczywista, to podczas jej wykonywania należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dobrać odpowiednią szczoteczkę – określić rodzaj włosów na jej główce, wykonywać ruchy od dziąseł do góry zęba, nie dociskać szczoteczki zbyt mocno do szkliwa.

NITKOWANIE

To zbieg, dzięki któremu można usunąć wszystkie zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, szczególności szczelin miedzy zębowych. Regularne czyszczenie nitką zapewni również świeży oddech.

PŁUKANIE JAMY USTNEJ

Stosowanie specjalnie przygotowanych płukanek pozwoli utrzymać świeży oddech, jak również zminimalizuje ryzyko gromadzenia się wszelkiego rodzaju bakterii.

MYCIE ZĘBÓW Z UŻYCIEM KURKUMY

Szczotkowanie powierzchni zębowej z zastosowaniem popularnej przyprawy przyniesie nieoczekiwane, ale za to bardzo pozytywne skutki. Kurkuma bowiem ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, wspomaga wybielanie zębów, jak również działa łagodząco. Warto więc przygotować własnoręcznie robioną pastę z tego składnika.

PŁUKANIE UST OLEJEM

Sposób ten zminimalizuje ryzyko powstawania jakichkolwiek chorób jamy ustanej. Pomoże również zadbać o wygląd i szkliwo. Wspomaga wybielanie.

PŁUKANKI LUB PASTY DOMOWEJ ROBOTY Z SODY OCZYSZCZONEJ, AKTYWNEGO WĘGLA CZY WCIERANIE W ZĘBY SPODNIEJ CZĘŚCI SKÓRKI Z BANANA

Skuteczność wykonywanych zabiegów

Skuteczność i efektywność polecanych sposobów jest zróżnicowana. Zależy przede wszystkim od częstotliwości ich wykonywania, jak również indywidualnych predyspozycji odbiorcy. Najważniejszą cechą jest jednak regularne i stałe pielęgnowanie jamy ustnej. Dzięki temu uśmiech będzie wyglądał pięknie, zachwycająco i zdrowo. Metody te wspomogą również rozwój poszczególnych zębów, pozostawiając je w dobrej kondycji. Stosując tego rodzaju działania, nie można jednak zapomnieć o regularnych wizytach stomatologicznych, w celu sprawdzenia uzębienia i zmian w nich zachodzących.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit