Jak łagodzić objawy łuszczycy i czy jest uleczalna?

Jak łagodzić objawy łuszczycy i czy jest uleczalna?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Łuszczyca to choroba, która może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest to choroba przewlekła, nawracająca. Nie da się jej całkowicie wyleczyć, są jednak sposoby dzięki którym objawy mogą zostać złagodzone. Więcej o przyczynach łuszczycy i możliwości łagodzenia jej objawów przeczytasz w kolejnych fragmentach artykułu.

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Warto zaznaczyć, iż łuszczyca nie jest zaraźliwa. Określenie dokładnych przyczyn jej występowania nie jest łatwe, ponieważ znaczenie ma w tej kwestii wiele czynników. Mowa tutaj o czynnikach środowiskowych, genetycznych oraz immunologicznych. Według badań i statystyk, najwięcej przypadków łuszczycy odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych. Można więc przypuszczać, iż tryb życia w takich miejscach ma niemałe znaczenie. Najbardziej charakterystycznym objawem są zmiany skórne, które pojawiają się w formie wykwitów. Zmiany te powodują ból, pękanie skóry oraz krwawienie, a także nieprzyjemny świąd. Objawy łuszczycy może dodatkowo zaostrzać ciąża, stosowanie używek, stres, zaburzenia hormonalne, nadwaga czy używanie nieodpowiednich kosmetyków. Jak wspomniano wcześniej, łuszczyca nie jest uleczalna, można jednak łagodzić jej objawy. Więcej o tym w następnym fragmencie artykułu.

Łagodzenie objawów łuszczycy

Objawy łuszczycy powodują nie tylko dyskomfort związany z wyglądem skóry, ale także ból i nieprzyjemny świąd. Warto więc podjąć odpowiednie działania jak najwcześniej, aby skutecznie załagodzić objawy tej choroby. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście stosowanie odpowiednich kosmetyków. W kosmetyczce osoby chorującej na łuszczycę, bez wątpienia powinien znaleźć się krem albo maść keratolityczna. Produkt ten zawiera mocznik, kwas salicylowy oraz pochodne witaminy D albo A. Doskonale złuszcza naskórek. Potrzebne jest także działanie przeciwzapalne, które zapewnią  produkty posiadające w swoim składzie kortykosteroidy. W niektórych przypadkach trzeba zażywać leki, jednak w tym przypadku informacji powinien udzielić lekarz specjalista. Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, warto także zadbać o zdrowy tryb życia.

Produktami spożywczymi polecanymi dla chorujących na łuszczycę są ryby, oleje roślinne, sałata marchew. Warto unikać spożywania wędlin, podrobów, słodyczy, ostrych przypraw i warzyw strączkowych. Alkohol i papierosy mogą zaostrzać objawy łuszczycy, należy więc ograniczyć ich spożywanie, a najlepiej zrezygnować z nich całkowicie. Nie bez znaczenia jest także ubranie, które ma bezpośredni kontakt ze skórą. Najlepszym materiałem będzie w tym przypadku bawełna, która nie podrażni skóry. Osoby chorujące na łuszczycę powinny unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz opalania w solarium.

Podsumowanie

Powody pojawiania się łuszczycy mogą być różne, ma na to wpływ wiele czynników. Objawy są zazwyczaj bardzo uciążliwe, chociaż nie jest możliwe całkowite wyleczenie, warto łagodzić objawy przypadłości. Można zrobić to poprzez zdrowy tryb życia, a także używanie odpowiednich kosmetyków. W aptekach jest coraz więcej produktów, które zostały stworzone z myślą o osobach borykających się z tą przypadłością. Z pewnością warto w nie zainwestować, ponieważ w odpowiedni sposób wypielęgnują skórę z konkretnymi potrzebami. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, iż wizyta u lekarza jest niezbędna.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl