Drewno do budowy domu — dlaczego jest tak często stosowane?

Drewno do budowy domu — dlaczego jest tak często stosowane?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Naturalny budulec taki jak drewno to wiele korzyści, które jest w stanie docenić niejeden specjalista. Wystarczy, że ten materiał będzie odpowiedniego gatunku, właściwie przygotowane, żeby mógł sprawdzić się w budownictwie. Drewno jest odporne na wiele czynników, między innymi na korozję, jest trwałe, można go bez problemu przymocowywać do innych tworzyw, produkować solidną przydatną konstrukcję.

Dlaczego się go dalej stosuje?

Tak niegdyś popularne drewno w dzisiejszych czasach również jest brane pod uwagę w czasie budowania domów. Docenia się go przede wszystkim za naturalność, ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W domach drewnianych występuje przyjazny dla układu oddechowego mikroklimat.

Powietrze ma dobrą cyrkulację powietrza, łatwiej też ustawić odpowiednią, optymalną temperaturę. Zalet tego surowca jest dużo. Nie sposób go nie docenić za to, że powstały z niego dom jest przyjazny dla środowiska, idealnie wpasowuje się w dom energooszczędny, ekologiczny.

Które gatunki drzew są brane pod uwagę?

Materiał konstrukcyjny musi mieć odpowiednią solidność, dlatego w Polsce bierze się pod uwagę tylko niektóre drzewa, są to na przykład: sosna, świerk, jodła, modrzew. Ich sprowadzenie na teren budowy nie jest zbyt kosztowne ani czasochłonne.

Szczególnie dwa pierwsze gatunki są dość tanie i łatwo dostępne. Nie tylko ich gatunek jest istotny, ale także wygląd drewna. Na terenie budowy nie można przyjąć drewna o dużej wilgotności, z wyraźnymi wadami w tarcicy, nie może być widać żadnych przetarć i pęknięć, zasinienia, pleśni.

Drewno to natura, jednak żeby ten szlachetny materiał mógł być w pełni przydatny, potrzebne są do tego odpowiednie parametry. Sprawdzaniem ich najczęściej zajmuje się osoba z dużym doświadczeniem, osądza ona przed użyciem drewna, czy dany materiał jest wysokogatunkowy, w pełni użytkowy, który nie zniszczy się i nie narazi całej konstrukcji budynku.

Właściwości, które mają tylko naturalne materiały

Na rynku trudno znaleźć drugi taki materiał, jak drewno. Ma on niezwykłe właściwości, między innymi izolacyjne. Izoluje on przed nadmiarem hałasu, reguluje temperaturę w pomieszczeniu, chroni przed napływającym z zewnątrz zimnem.

Drewno daje komfort termiczny w każdym pomieszczeniu umieszczonym w domu. Wykazuje on też dobre właściwości dźwiękoszczelne. Od pokoleń ten szlachetny surowiec wykorzystywany jest do tworzenia budynków mieszkalnych. Pomimo wielopokoleniowego użytkowania domu w dalszym ciągu wykazuje on dobry stan.

Poprawnie zabezpieczone drewno jest niezwykle pomocne w tworzeniu konstrukcji ponadczasowych, niewymagających poprawek. Materiał jest też niezwykle prosty w obróbce, dzięki niemu praca przebiega szybko i bezproblemowo.

Czas budowy takiego niewielkiego domku jednorodzinnego, w którym bierze się pod uwagę taki materiał budowlany jak drewno, jest nierzadko znacznie krótszy. Szkielet drewniany stawia się niezwykle szybko.

Artykuł powstał we współpracy z skladydrzewne.pl