Do czego można użyć maszyny do piaskowania?

Do czego można użyć maszyny do piaskowania?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Odpowiedź na pytanie „Do czego można użyć maszyny do piaskowania?”, to rzecz jasna odpowiedź dość złożona, bo tego typu maszyny to nie tylko jeden typ. Jednym słowem te maszyny do oczyszczania strumieniowego mają gabaryty niewielkiej betoniarki zasilanej z domowej instalacji elektrycznej lub są to sprzęty dość masywne, które z grubsza mogą mieć gabaryty silosu rolniczego i imponującą wartość.

Do czego najczęściej używa się maszyn do piaskowania?

Nie od dziś pewne jest to, że maszyn do piaskowania używa się w przemyśle motoryzacyjnym, czyli ważne elementy samochodów oczyszcza się z lakieru, po to, by zorientować się, jak bardzo skorodowała dana konstrukcja lub tylko część auta.

W niektórych przypadkach już na wstępie można zaliczyć dany element do złomu, choć jeśli jest to część do auta, które ocalało w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy na całym świecie, to warto ją poddać piaskowaniu i naprawiać z zachowaniem szczególnej ostrożności, bo niektórzy z nas walczą o oryginalność danego pojazdu, czyli o to, by odbudować go w jak największym stopniu na częściach z epoki, a dzięki piaskowaniu możemy odzyskać znaczną część błotników, maski i innych elementów.

Może i tego typu odzyskiwanie nie ma sensu, ale dość wielu kolekcjonerów chce samochody odbudowywać tak, by w jak największym stopniu pozostały oryginalnymi.

Maszyny do piaskowania i ta gruba stal

Za pomocą maszyn do piaskowania można też odtwarzać jakieś istotne konstrukcje powiązane z zabudowaniami przemysłowymi. Jednym słowem, jeśli już widzimy, że jakieś ważne elementy konstrukcyjne zaczynają korodować, to warto je oczyścić z farby i rdzy i na nowo zabezpieczyć przed czynnikami wywołującymi korozję.

Szczególnie narażonymi konstrukcjami są rzecz jasna żurawie portowe, bo one podnoszą ładunki o znacznej masie i co równie istotne woda morska zawierająca chlorek sodu, czyli sól cały czas wywołuje w ich przypadku korozję. Tym konstrukcjom można pozwolić na to skorodowanie, po to, by zastąpić je nowymi, ale tak nie wypada, bo to kosztowna opcja.

Dlatego też opłaci się to zdemontowanie pewnej ilości stalowych części ich oczyszczenie maszyną do piaskowania, polakierowanie lakierem proszkowym i ponowne zamontowanie, bo właśnie w tego typu staraniach tkwi oszczędność.

Przemysł morski

Dość wielu z nas wie o tym, że sól z wody morskiej wywołuje korozję w przypadku statków i kluczowych elementów ich konstrukcji. Te mniejsze elementy można demontować, wkładać pod maszynę do piaskowania, czyli nie pod maszynę, którą obsługuje człowiek w specjalnym stroju ochronnym.

Taka maszyna to wiele dysz miotających piaskiem i stalowa komora, w której przypadku dany element wiruje. Właśnie tak odzyskuje się konkretne części, po to by ponownie je pomalować i zamontować w danym statku handlowym.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że całe kadłuby statków maluje się regularnie, czyli najpierw specjalny robot na elektromagnesach zrywa farbę z kadłuba, a potem inny maluje cały kadłub. Jeszcze jakiś czas temu pracę tę wykonywali głównie ludzie, ale obecnie większą część tego typu prac wykonują maszyny, a ludzie skupiają się tylko na malowaniu elementów, w których przypadku ich zręczność jest niezbędną.

Artykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl