Dlaczego warto wybrać się do Sulęczyna?

Dlaczego warto wybrać się do Sulęczyna?

11 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Istnieje wiele miejsc na mapie Polski, które warto by było odwiedzić. Mowa tu zarówno o wielkich miastach jak i o pełnych uroku małych miasteczkach. Nie ulega wątpliwości, że dobrze jest odwiedzić także niektóre wsie. Jedną z nich jest Sulęczyno, niewielka kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Odwiedzając ją możemy liczyć na wiele atrakcji, a także na przepiękne krajobrazy, które wprawią nas w przemiły nastrój.

Podstawowe informacje na temat wsi. 

Jak już zostało wspomniane na wstępie, Sulęczyno jest wioską kaszubską. Już sam ten fakt przemawia za tym, aby ją odwiedzić. Możemy bowiem spotkać się z interesującą kulturą. Miejscowość ta nie jest zbyt duża, gdyż zamieszkuje ją około tysiąc pięćset osób. Warto zaznaczyć, że we wsi tej mieści się siedziba sołectwa oraz gminy. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w pobliżu Sulęczyna znajdziemy jeziora Węgorzyno, Mausz oraz jezioro Gowidlińskie. Jeżeli więc przepadamy za odpoczynkiem nad brzegiem jeziora, zarówno tym biernym jak i aktywnym, powinniśmy zainteresować się odwiedzinami nad którymś z tych jezior. 

Jakie miejsca w Sulęczynie warto byłoby odwiedzić?

W kaszubskiej wsi Sulęczyno znajduje się całkiem sporo zabytków, którymi warto byłoby się zainteresować. Znajdziemy tam między innymi przepiękny Kościół imienia Świętej Trójcy. Wzniesiono go jeszcze w II połowie XIX wieku. Decydując się na odwiedziny w tym obiekcie sakralnym, warto byłoby zwiedzić także pobliski cmentarz. Zachowało się na nim naprawdę wiele starych nagrobków. Na tym jednak nie koniec ciekawych miejsc, które znajdziemy w Sulęczynie. W miejscowości tej znajdziemy także zespół pałacowo – dworski. Powstał on w XVIII wieku. Zamieszkiwał go między innymi ród Łaszewskich. Warto zaznaczyć, że obecnie w obiekcie tym organizowany jest festiwal muzyczny noszący uroczą nazwę Jazz w Lesie. W miejscowości kaszubskiej znajduje się również przepiękny, zabytkowy cmentarz ewangelicki. Niestety, sporo grobów zostało uszkodzonych na skutek upływu czasu i niesprzyjających warunków atmosferycznych. W miejscowości Sulęczyno znajdziemy całe mnóstwo miejsc noclegowych. Mieszkańcy bardzo chętnie zapraszają turystów do swoich domów i udzielają im gościny za niewielką opłatą. W miejscowości znajdziemy sporo domków letniskowych. Odważni mogą również zdecydować się rozbić namiot na jednej z uroczych łąk. Warto zaznaczyć, że we wsi odbywają się systematycznie spływy kajakowe. Z tego też względu w Sulęczynie nie brakuje pensjonatów. Będąc w pobliżu Sulęczyna z całą pewnością warto byłoby więc odwiedzić tę urokliwą wioskę. Znajdziemy tam coś dla siebie zarówno wtedy, gdy interesujemy się aktywnym wypoczynkiem jak i wówczas, gdy zależy nam na spokojnym odpoczynku. Miejsce to jest godne polecenia także dla osób, które przepadają za kulturą kaszubską. Możliwe, że uda nam się zakupić produkty rękodzielnicze wytwarzane przez Kaszubów. Warto również zapytać o potrawy regionalne. Być może zasmakujemy w kaszubskich przysmakach i będziemy chcieli poznać jakiś przepis. 

Informacje zaczerpnięte z: lesnydwor.pl