Czym jest zbiornik ciśnieniowy i do czego służy?

Czym jest zbiornik ciśnieniowy i do czego służy?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Odpowiedzi na pytanie „Czym jest zbiornik ciśnieniowy i do czego służy?”, to rzecz jasna odpowiedzi dość rozbudowane, bo zbiornikami ciśnieniowymi są nawet te turystyczne butle na gaz, których używa się na kempingach lub w samochodach kempingowych, choć o wiele droższe wyroby tego rodzaju spotyka się w zakładach przemysłowych, w których przypadku używa się różnych gazów pod ciśnieniem.

Czy zbiorniki ciśnieniowe to jedynie modele produkowane na skalę masową?

Nie od dziś pewne jest to, że zbiorniki ciśnieniowe to najczęściej modele produkowane na skalę masową, bo takowe to zazwyczaj cena mieszcząca się w tych akceptowalnych granicach i dość dobre wykonawstwo. Rzecz jasna takie zbiorniki to w znacznym stopniu spore butle na jakiś palny gaz i nie mają zbyt długiego okresu przydatności.

Wynika to rzecz jasna z tego, że butla napełniana to butla, które może się nieznacznie powiększyć. Mowa tu o setnych lub o dziesiątych częściach milimetra i co równie istotne tego typu zmiany mają charakter cykliczny i dlatego też po jakimś czasie mogą pojawić się pęknięcia na butli tego rodzaju.

Zanim te pęknięcia te staną się wybitnie problematycznymi, to dana butla zostanie zapewne wycofana z użycia, czyli trafi na złom i co równie istotne po pewnym czasie stal z tej butli stanie się innym przedmiotem użytkowym.

Testy zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe takie jak butle na gaz produkowane są na sporych liniach produkcyjnych, czyli niemal każdy taki zbiornik to opcja dość tania i szybko produkowana.

Wiele znaczy też i to, że jeden zbiornik ciśnieniowy na około sto przechodzi próbę ciśnieniową, czyli napełniany jest do ciśnienia roboczego, tylko po to, by sprawdzić, czy ciśnienie to wytrzyma. Niektóre nawet testowane są aż do momentu, w którym to się poddadzą i co równie istotne tego typu badania mają miejsce w laboratoriach producenta. Robi się je po to, by sprawdzić, czy dana partia towaru spełnia normy jakościowe i niekiedy po to, by udoskonalić dany produkt.

Obecnie też testuje się zbiorniki ciśnieniowe na komputerach, czyli jest to test w formie symulacji. Może i kiedyś takie symulacje zastąpią testy maszynowe, ale na razie są jedynie dopełnieniem do testu z użyciem maszyny niszczącej.

Zbiorniki ciśnieniowe na specjalne zamówienie

Pewna część zbiorników ciśnieniowych jest nietypową, jeśli chodzi o sam kształt i na dokładkę są one też dość masywne. Takowe wytwarza się na specjalne zamówienie i transportuje do miejsca montażu specjalną ciężarówką, czyli jako ładunek ponadgabarytowy. Wiele znaczy też i to, że taki zbiornik ciśnieniowy kosztuje nie mało i czeka się na takowy czasami nawet kilka miesięcy, bo producent musi wykonać go od podstaw i na dokładkę prześwietlić dokładnie każdy jego spaw.

Na dokładkę klient też sprawdza dany zbiornik przed samym montażem, bo fabryka mogła go wykonać poprawnie i to nie podlega wątpliwości, choć na dokładkę mógł on ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Z tej przyczyny dodatkowe testy przed montażem to opcja obowiązkowa. Opcja bardzo ważna dla konkretnego zakładu produkcyjnego, który wiele zainwestował w dany zbiornik.

Artykuł powstał we współpracy z Komnino.com.pl