Co to jest kriochirurgia i czym zajmuje się kriochirurg?

Co to jest kriochirurgia i czym zajmuje się kriochirurg?

10 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Kriochirurgia, zwana także krioterapią, polega na stosowaniu niskich temperatur w celu zamrożenia i zniszczenia danej tkanki. Lekarze używają jej w leczeniu wielu chorób skóry oraz niektórych rodzajów nowotworów. To tania, łatwa i bezpieczna metoda leczenia, której główną zaletą jest doskonały efekt przy minimalnym bliznowaceniu.

Co to jest kriochirurgia?

Kriochirurgia to rodzaj zabiegu chirurgicznego, który polega na użyciu ekstremalnie niskiej temperatury w celu zniszczenia nieprawidłowych tkanek. Nieodwracalne uszkodzenie leczonej tkanki następuje z powodu wewnątrzkomórkowego tworzenia się lodu. Stopień uszkodzenia zależy od szybkości chłodzenia i osiągniętej temperatury. Zapalenie rozwija się w ciągu 24 godzin po zabiegu, dodatkowo przyczyniając się do zniszczenia zmiany chorobowej poprzez specjalne mechanizmy immunologiczne. Zamrażanie i niszczenie odbywa się za pomocą kriogenów, takich jak ciekły azot, ciekły podtlenek azotu lub sprężony argon.

Kiedy wykonuje się kriochirurgię?

Krioterapię można stosować miejscowo (na powierzchnię skóry), przezskórnie lub chirurgicznie. Zwykle wykonywana jest w przypadku guzów lub zmian przedrakowych występujących na skórze.

Może być zalecona w leczeniu:

  • chorób skóry
  • siatkówczaka
  • raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry
  • raka kości, wątroby, prostaty, szyjki macicy
  • przedrakowych znamion skórnych

Krioterapia jest również używana w leczeniu guzów innych części ciała, takich jak nerki, kręgosłup, płuca i piersi.

Jakie korzyści niesie kriochirurgia?

Zalety to krótki czas trwania, niskie ryzyko infekcji i łatwa pielęgnacja rany. Szczególnie przy zabiegu przezskórnym obserwuje się korzyści, ponieważ do przejścia sondy przez skórę wystarczy jedynie niewielkie nacięcie. To ogranicza uszkodzenia zdrowej tkanki. Dzięki temu pacjent może zostać wypisany już po kilku godzinach. W konsekwencji krioterapia przezskórna jest mniej kosztowna i powoduje mniej skutków ubocznych niż operacja otwarta. Dodatkowo kriochirurgia nie wymaga drogich materiałów ani znieczulenia miejscowego, natomiast pacjent nie musi wracać w celu usunięcia szwów.

Jakie mogą być możliwe skutki uboczne?

Potencjalne skutki uboczne obejmują krwawienie, tworzenie się pęcherzy, ból głowy, wypadanie włosów, rzadko blizny. Oprócz tego może pojawić się zakażenie, uszkodzenie pobliskich zdrowych tkanek czy zaburzenia czucia przy uszkodzeniu nerwów.

Łagodny ból z reguły ustępuje po około 3 dniach. Na leczonym obszarze tworzy się strup, który zwykle goi się w ciągu 1 do 3 tygodni.

Jak przebiega zabieg?

Istnieją różne metody krioterapii. Sposób, jaki wybierze kriochirurg, zależy od lokalizacji nieprawidłowej tkanki. Przy lokalizacji zewnętrznej kriochirurg umieści ciekły azot bezpośrednio na skórze za pomocą wacika lub urządzenia rozpylającego. Przy chorobach wewnętrznych lekarz użyje narzędzia zwanego kriosondą. Wprowadza się ją przez małe nacięcie w skórze. Lekarz może pomóc sobie przy użyciu USG, aby skierować kriosondę do tkanki, która ma zostać zamrożona.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed