5 zalet lakierowanych blatów kuchennych

5 zalet lakierowanych blatów kuchennych

11 grudnia, 2021 0 przez Doradca Filmowy

Jednym z najpotrzebniejszych elementów kuchennego umeblowania jest blat roboczy. Najczęściej jest on położony na szafkach, dzięki czemu pełni funkcję ich górnej osłony. W sklepach dostępnych jest wiele modeli blatów wykonanych z bardzo różnych materiałów. Najczęściej wybierane są blaty wykonane z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Kolejnymi na liście popularnością są blaty fornirowane, a na końcu drewniane. Ta kolejność wynika nie tyle z jakości blatów co z ich ceny. Dziś kilka słów o blatach drewnianych lakierowanych. Dlaczego warto postawić właśnie na nie?

1. Wygląd

Drewno zawsze prezentuje się wspaniale. Dzięki ciepłym odcieniom brązu oraz fakturze sprawia, że każde wnętrze prezentuje się doskonale. W kuchni można spotkać zarówno blaty olejowane jak i  lakierowane. Zarówno jedne jak i drugie są bardzo efektowne i sprawdzą się w każdym wnętrzu kuchennym.

2. Ochrona drewnianych powierzchni

Naturalne drewno niczym nie zabezpieczone bardzo szybko ulega zniszczeniu. W jego głąb wnika wilgoć oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Na drewnianych powierzchniach szybko powstają plamy, które bardzo trudno usunąć. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drewnianych powierzchni, w tym również blatów kuchennych. Decydując się na drewno lakierowane można być pewnym, że drewniana powierzchnia będzie dobrze chroniona przed wilgocią i wszelkimi zabrudzeniami.

3. Proste utrzymanie w czystości i pielęgnacja

Lakierowane blaty kuchenne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Aby pozbyć się zabrudzeń wystarczy przetrzeć powierzchnię blatu wilgotną ściereczkę. W razie potrzeby można do wody dodać również delikatny detergent. Lakierowane powierzchnie drewniane nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Nie ma konieczności ponownego lakierowania czy pokrywania blatu specjalistycznymi środkami.

4. Możliwość renowacji

Ogromną zaletą drewnianych blatów jest możliwość ich renowacji. Jeśli zewnętrzna warstwa lakieru popęka lub zniszczy się podczas codziennego użytkowania, można ją zeszlifować i położyć  nową. Ten prosty zabieg sprawi, że już po kilku godzinach można cieszyć się nowym, niezniszczonym blatem.

5. Zmiana koloru

Na koniec warto wspomnieć o szerokich możliwościach zmiany barwy naturalnego drewna. Lakier nałożony na naturalną deskę pozwoli na stałe zatrzymać jej kolor i fakturę. Jeśli zależy nam na zmianie koloru przed lakierowaniem drewno można pokryć warstwą bejcy lub farbą postarzającą. W ten sposób zyska ono nową barwę.

Drewniane blaty kuchenne doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Lakier może zatrzymać piękny, naturalny kolor drewna lub zabezpieczyć kolor jaki nadamy drewnu za pomocą bejcy lub farby. Ogromną zaletą blatów z drewna jest możliwość ich renowacji. Wystarczy kilka godzin, aby zniszczony blat zyskał nowy blask.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych